کفش مخصوص هاکی روی یخ بازار پوشاک ایران

این تغییرات مخالفت های زیادی را در پیش داشت. که دانشجویان مدرسه عالی ورزش توانستند مقام اول این دوره از مسابقات را به خود اختصاص دهند.فعالیت هاکی بانوان تا سال ۱۳۵۶ ادامه داشت که سپس این واحد در دانشگاه حذف گردیدو از آن به بعد فعالیتی برای بانوان در این رشته انجام نگرفت. پس از دوره مربیگری هاکی مربیان به چند استان اعزام و چهار استان توانستند فعالیت این رشته را داشته باشند.با توجه به تلاش مسئولین در اداره ورزش بانوان کشور و حمایت رئیس فدراسیون هاکی عملاً از سال ۱۳۸۰اولین انجمن هاکی بانوان کشور در حوزه معاونت ورزش بانوان تاسیس گردید.

گفتنی است تعداد کل ورزشکارانی (آقایان و بانوان ) که تا پایان سال ۱۳۹۱ در این رشته فعالیت دارند حدود ده هزار نفر می باشد. در کشورهایی مثل سوئیس، اتریش ، بلژیک و بسیاری از کشور های اروپایی دیگر از هر ده نفر یک نفر کفش اسکیت دارد این مطلب نشانگر فروش روزافزون کفش های اسکیت است . در حال حاضر نزدیک به ۱۲میلیون نفر در اروپا به منظور تفریح یا حفظ تناسب اندام ویا برآورده ساختن اهداف حرفه ای در این ورزش فعالیت دارند . انجمن هاکی بانوان در طی ۵ سال توانست تعداد آمار ورزشکاران ، مربیان ،داوران ، هیئتهای استانهای سراسر کشور را افزایش دهد که آمار ذیل نشان دهنده فعالیت انجمن هاکی بانوان کشور در حوزه معاونت ورزش بانوان تاسیس گردید. در ایران در دو بخش هاکی چمنی و سالنی فعالیت بیشتری انجام می گیرد.

از ویژگی های آن سرعت بسیار زیاد آن است که سرعت حرکت بازیکنان گاه به ۵۰ کیلومتر در ساعت و سرعت گوی آن – پوک – تا ۲۰۰ کیلومتر می رسد که تماشاگران به سختی می توانند مسیر آن را دنبال کنند. فدراسیون بین المللی هاکی روی یخ در سال ۱۹۰۸ در انگلستان بنیاد نهاده شد و امروزه در کشورهای سردسیر اروپا، شمال امریکا و کانادا این ورزش بسیار دوست داشتنی است. ضمناً حضور دانشجویان تربیت بدنی (مدرسه عالی ورزش ) در این مسابقات چشمگیر بود. محل برگزاری کلاس استادیوم شهید کشوری (استادیوم داوودیه سابق) بود. انجام اولین مسابقه هاکی در ایران در آن سالها از اهمیت ویژه ای برخوردار بود و خبر آن در روزنامه های ورزشی و خبری آن زمان به چاپ رسید . این رشته ورزشی بسیار مفرح اما پر خطر است ، پس داشتن تجهیزات ایمنی ویژه آن امری است ضروری ، قدم اول برای شروع اسکیت هاکی تهیه تجهیزات آن وقدم دوم کسب مهارت های تخصصی مربوط به این رشته است .

پس از برگزاری این کلاس در تهران دوره های مشابه در سایر استانهای ایران برگزار شد.همزمان با اجرای کلاسها و برگزاری مسابقات هاکی در ایران و همچنین مراتب تاسیس فدراسیون هاکی در ایران و گزارشی از عملکرد فدراسیون هاکی ایران به فدراسیون بین المللی هاکی که ریاست آن آقای رینه فرانک بر عهده داشتند رسماً اطلاع داده شد. بعضی از این کلاه ها به منظور محافظت از سر دارای قفسه ای می باشند و قفسه بر روی لبه قرار میگیرد. هاکی روی یخ از چند ورزش تشکیل شده است که از آن ها می توان به اسکیت روی یخ / پاتیناژ با کفش های تیغه دار فلزی و هاکی روی چمن با چوب دستی تیغه ای اشاره کرد. چوب هاکی دارای دو قطعه میباشد : شفت یا چوب (دسته) که معمـولاً از جنس چوب یـا آلیاژهای فلزی است . هاکی روی یخ ترکیبی از ورزش های اسکیت روی یخ / پاتیناژ – با کفش های تیغه دار فلزی – و هاکی روی چمن – با چوبدستی تیغه ای می باشد.