ورزشان – ورزش پدیا

در خانه با کفشها راه بروید و از راحتی آنها مطمئن شوید. برخی از کفشها با استایلهای متفاوت قابل ترکیب خواهند بود. در زیر برخی از مانع های تکی یا دو تایی ، حوضچه ای از آب وجود دارد ؛ این موانع را « لیورپول » می نامند . در صورتی که مسابقات در یک روز برگزار شوند ، نحوه ی قرار گرفتن موانع در مسیر تغییر نخواهد کرد اما اگر در دو رز برگزار شوند ، می توان طراحی مسیر را تغییر داد و موانع را در نقاطی متفاوت با مسیر اولیه گذاشت . ریشه های مسابقه پرش با اسب را می توان به انگلیس سده نوزدهم رساند که سوارکاران می کوشیدند حین تعقیب شکار ، از روی موانع طبیعی جهش کنند .

موانع ممکن است سه تایی ( تریپل ) ، دو تایی ( اکسر ) یا تکی باشند . در موانع سه تایی نیز ، بسته به میله ای که در اثر برخورد اسب به زمین می افتد ، به زمان ورزشکار افزوده می شود : 6 ثانیه در اولین مانع ، 8 ثانیه در مانع دوم و 10 ثانیه در مانع سوم . موانع دو تایی و سه تایی شامل میله هایی هستند که روی هم قرار گرفته اند اما موانع تکی به شکل های مختلف از جمله میله ، دیوار و نرده طراحی می شوند . در صورتی که پای اسب به درون آب برود یا اسب یک میله ی مانع را بیندازد ، 10 ثانیه به زمان ورزشکار اضافه می کنند . بیشتر کفش های پاشنه بلند پا دارای شکل کشیده یا مخروطی هستند، علی رغم این واقعیت که فسمت انتهایی پای شما بیشتر مربعی شکل است.

یکی از بارزترین مشکلات حاصل از پوشیدن کفش های پاشنه بلند، ایجاد درد در کف و ساق پا می باشد. بعد از اولین دفعه ی سواری ممکن است شما ماهیچه هایی را احساس کنید که قبلا از وجود آنها بی خبر بودید. خانم هایی که دوست دارند پاهای آنها کشیده تربه نظر برسد حتما در استایل خود از کفش پاشنه بلند استفاده کنند . قبل از مسابقه ، سوارکاران تنها یک بار حق دارند وارد مانژ شوند و وسیر رقابت رت بررسی کنند اما در رقابت هایی که در دو راند برگزار می شوند ، هر یک از راند ها قوانین خاص خود را دارد . بسیاری از زنان در طول نه ماه بارداری کفش های پاشنه دار می پوشند؛ اما پزشکان اکیداً توصیه هایی خلاف آن دارند و دلایل خوبی هم ارائه می دهند! چابک سوارکاران از لباس هایی استفاده می کنند که دست و پا گیر نباشد و در آن ها احساس راحتی کنند .

محور پاشنهی کفش شما دقیقا باید در مرکز پاشنه پا قرار بگیرد. استفاده از چسب زخم برای پشت پا که گاهی دچار زخم میشود نیز راه حل خوبی است. طبق این جدول ، مسیر باید در دو دقیقه به پایان برسد و در صورتی که ورزشکار در مدت زمان بیشتری این مسیر را بپیماید ، در ازای هر ثانیه یک خطا به خطاهای او اضافه می شود . در مسابقه ی پرش با اسب ، سوارکاران می کوشند بدون خطا و در کمترین زمان ممکن ، مسیر 500 متری مسابقه را طی کنند . در رقابت های پرش با اسب ، موانع را به شکل های گوناگونی طراحی می کنند . در مسابقه ی پرش با اسب رقابت های جهانی و المپیک ، اسب ها دست کم 8 ساله و در سایر مسابقات بین المللی ، 6 ساله اند .