معرفی قوانین هاکی روی یخ و وسایل موردنیاز این بازی

دعوا در هاکی روی یخ وقتی طبق قوانین به صورت رسمی ممنوع است درحالیکه در سطح حرفه ای NHL غیر معمول نیست و در این رشته بعنوان یک سنت باقی مانده که همین امر، انتقادات بسیاری را بهمراه داشته است. ورزش هاکی یکی از قدیمی ترین بازیهای اجتماعی است که با چوب و توپ در جهان متداول است و طبق شواهد و مدارک موجود عده ای پیدایش آن را از غرب دانسته اند ولی با پیدایش کتیبه ای در مصر که حدود ۵ هزار سال قبل از میلاد مسیح می باشد نشان می دهد مصریان باستان با چوبهای سرکج و خمیده در انتها، به توپ ضربه می زدند و همچنین شواهد دیگری در دست می باشد که پیش از مصریان ، اصل این ورزش از ایران باستان شکل گرفته است.

در این بازی دو دروازه وجود دارد و هر تیم شامل 5 بازیکن است و با چوب و توپ مخصوص این بازی صورت میگیرد و مخصوصاً هاکی روی یخ و اسکیت از پرتحرکترین بازیها شناخته شده است چون پیرامون زمین بازی هاکی بسته است. هر تیم دارای ۵ بازیکن است و هر بازیکن میتواند در هر پُستی که می خواهند بازی کنند مثلا میشود در یک تیم اصلا دروازه بان وجود نداشته باشد و همه مهاجم باشند. ورزشی از دسته ورزشهای هاکی است که در آن بازیکنان هر تیم در حالی که بر روی یکچرخهای قرار دارند توپ را داخل دروازه ی حریف کنند. هاکی از قدیمیترین انواع بازیهای توپ و چوب است که که در هر گوشه از دنیا در زمانهای مختلف به شکلی انجام میشده است. لیگ این بازی در آلمان برقرار است و بازیکنان مشتاقی را می توانید پیدا کنید که صبح سحر تا غروب خورشید را روی چرخ های خود به تمرین این بازی مشغولند.

در سال ۱۹۹۸ تورنومنت های مسافرتی هاکی با توپ با مخارج و سود بالا به بازی های با چوب داخل سالن تبدیل شد . گاهی اوقات آنها پاک را بمدت یک لحظه در دستشان نگه میدارند، درحالیکه نباید برای عبور توپ و دادن پاس به هم از دست ها استفاده کرد مگر این که چنین عملی در منطقه دفاعی انجام شود. در بیشتر مواقع از توپ تنیس به عنوان توپ این ورزش استفاده میشود (هر چند توپ هاکی خیابانی نیز مجاز است.). همانطور که از نام رولر هاکی مشخص است، زیر این نوع از کفش ها، چرخ هایی قرار گرفته است که ورزشکاران را قادر به حرکت روی بتن و سطح پلاستیکی میکند. کافی است صفحه را در یکی از سه موقعیت مشخص شده قرار دهید تا سرعت انتشار بوی خوب و جذب بوی بد آن تعیین گردد. طول زمین بازی بین ۳۵ و ۴۵ متر و عرض آن بین ۲۰ تا ۲۵ متر است.

دسته ی این بازی مشابه دسته ی هاکی روی یخ است. اگر با دیدن تعداد زیادی از کانادایی های بی دندانی که در دست خود چوب هاکی حمل می کنند، معتقد شده اید که ورزش هاکی روی یخ، ورزش سختی است، حتما با یک بار بازی هاکی روی چرخ البته اگر از عهده اش بربیایید، نظرتان عوض می شود. امروزه لوازم موردنیاز برای هاکی روی یخ شامل یک چوب دستی و پوک می باشد. در سال ۱۹۰۸ فدراسیون بین المللی هاکی روی یخ در انگلستان تأسیس شد و امروزه این ورزش دوست داشتنی در کشورهای سردسیر اروپا، شمال امریکا و کانادا وجود دارد. اولین اردوی تیم ملی ایران در شهریور سال ۱۳۲۰ تشکیل شد و در همان سال به عضویت فدراسیون جهانی درآمد و در سال ۱۳۵۰ در قالب تشکیل فدراسیون رسمیت یافت. پیش از آن در آلمان و انگلیس طرفداران و بازیکنان به این بازی پرداخته اند.